saykar kumlama türkçe English
Russian Iranian
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Kalıplarda Sulu Kumlama Kullanımı


KALIPLARDA SULU KUMLAMA UYGULAMALARI

Sulu kumlama teknolojisi, geleneksel kuru kumlamaya kıyasla kalıp hazırlamada daha hızlı, daha etkili ve daha dengeli bir yüzey işleme olanağı sağlar. Sulu kumlama, kalıp üzerindeki köklü kontaminasyonları altta kalan yüzeye zarar vermeden giderir. Aynı zamanda bu proses, parlatma öncesinde kostik temizliği sonrası gerekebilen kurulama için harcanan zamanı ortadan kaldırır.

Sulu Kumlama Makinası
Kalıp Sulu Kumlama

Sulu kumlama sisteminin önemli avantajlarından bir diğeri ise kalıp yüzeyinde yüksek standartlarda parlatma sağlayarak el taşı ile yapılacak parlatma süresinden zaman tasarrufu sağlamasıdır. Sulu kumlama sisteminde partiküller, kuru kumlamaya göre daha yoğun olduğu için yüzeyden akarak daha yüksek oranda temas eder ve maksimum yüzey kalitesi sağlar.
Böylelikle sulu kumlama prosesinin sağladığı önemli bir diğer avantaj artan kalıp başarısı ile nihai işlemin kalitesini arttırmasıdır. Sulu kumlama prosesi homojen parlatma yaparak üretim için tam başarı sağlar.
Sulu kumlamanın teknolojik üstünlüğü homojen parlatma sağlayarak, kritik yüzeylerin temizlenmesinde kuru kumlamada görülen değişken akış oranlarının neden olduğu olumsuzluklara başarılı bir alternatif olmasıdır. Bazı kuru kumlama prosesleri değişken yoğunluk nedeniyle kalıp yüzeyine zarar vererek üretilen profilin düşük performanslı olmasına neden olur, sulu kumlama için bu söz konusu değildir. Sürekli tutarlı ve homojen yüzey parlaklığı sağlayarak ekstrüzyon preslerinin kalıp başarı oranlarını arttırır. Eşdeğer ekstrüzyon preslerinde, sulu kumlama sistemi kullanıldığında kalıp başarı oranlarında %4'e varan artış gözlenmektedir.
Sulu kumlama aynı zamanda daha iyi bir çalışma ortamı sunar. Prosese su eklendiği için havada uçuşan kum partikülleri olmaz ve zamanla makine çevresinde oluşabilecek birikmelere engel olur. Bu yüksek düzey endüstriyel hijyen, işletme içerisindeki fazladan temizlik ve bakım ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Sulu kumlama prosesleri ile kalıp sektörü geleneksel kumlama yöntemlerine göre daha etkili olan bir teknolojiye erişim imkanı sağladı. Aynı zamanda yüzey parlatmada daha hızlı ve ekonomik bir seçenek olduğu için tasarruf sağlama olanağına da erişildi.
Sulu kumlama, proses parametrelerinin çokluğu ve yüksek kontrol edilebilirliği sayesinde kalıpların temizlenmesinde ve kullanıldığı her alanda esnek ve başarılı çözümler üretmektedir.
Kalıpların temizlenmesi ve parlatılması süreçlerin devamlılığı için önemlidir. Bu işlemler kalıp tesisinin sürekli üretimi için önemli ancak bazen zaman alan ve zahmetli bir iştir.
Bununla birlikte, kalıpların hazırlanması için uygun işlemlerin yapılmasına gereken dikkat verilmediği takdirde kalıp hurda oranlarında artış ve düşük yüzey kalitesi riski oluşmaktadır. Bu sorunu gidermek için son yıllarda tozlu, bakımı zor ve görece hantal kalan kuru kumlama makinaları kullanılmaktaydı. Geçen zamanla kalıp hazırlama işlemlerinde bu tekniğin ve proseslerin geliştirilmesi ve yeni bir alternatifin oluşturulması bir ihtiyaç haline geldi. Prosesler hem ekonomik, hem de zaman kazandıran çözümlere ihtiyacın önemini her geçen gün artarak gösterdi.
Dolayısıyla bu çalışmamız kalıpların hazırlanmasında sulu kumlamaya geçmenin avantajlarını açıklamak için oluşturulmuştur. Kalıplarda sulu kumlama teknolojisinin kullanılmasında sağlanacak faydaları ve bu teknolojinin arkasındaki bilimsel verileri sunduğumuz bu çalışma umuyoruz ki kalıp sektöründe yeni bir sisteme geçiş için kaynak niteliği oluşturur.

Kalıplarda Sulu Kumlama Kullanımı