saykar kumlama türkçe English
Russian Iranian
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Sulu Kumlama

SULU KUMLAMA SİSTEMLERİ

Kabin Tipi Sulu Kumlama Sistemi

Sulu kumlama çok çeşitli kullanım alanlarında yüksek kalitede yüzey sonlandırma ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş bir prosestir. Proses yüzey işlemi için, belirli bir oranda su ve sarf kumu karıştırılarak oluşturulan su-kum karışımını kullanır. Karışım haznesinde oluşturulan su-kum karışımı, pompalanarak kumlama tabancasına gönderilir. Kumlama tabancasında yer alan karışım odasında basınçlı hava ile birleşerek yüksek güçte akış oluşturur. Bu akış bor karbür nozul ile hızlanarak kumlama için ideal püskürtmeyi sağlar. Yüzeye çarpan su-kum karışımı işlevini gördükten sonra, tekrar karışım haznesine dökülerek aynı hat üstünde sirküle olarak sürekli kullanıma olanak sağlar. Bu sulu kumlama sistemi kabin tipi sulu kumlama makinelerinde geçerlidir.

Kabin Tipi Sulu Kumlama Makinaları
Sulu Kumlama Makineleri Sulu Kumlama Makinası Sulu Kumlama Makinesi


Kuru kumlamada olduğu gibi, istenilen yüzeyin elde edilmesinde esas işlevi kullanılan sarf kumu yerine getirir. Tercih edilen sarf kumu, şekil ve boyut seçenekleri istenilen yüzeyin elde edilmesi için geniş seçenekler ve yüksek kontrol imkanı sağlar. Sarf kumu seçiminde yapılacak işlem doğrultusunda öneriler ve teknik bilgiyi sunmaktayız. Sulu kumlama prosesi alternatifleriyle kıyaslandığında son derece temiz ve yüksek kaliteli yüzey sunduğu gibi aynı zamanda nitrasyon işlemini de son derece kolaylaştırır. Sulu kumlama yapılmış yüzeyde nitrojen kolaylıkla difüze olur. Sarf malzemesinin ömrü, hava basıncı, kumlama tabancası sayısı ve kullanım süresi gibi birçok faktöre bağlıdır. Sulu kumlama sistemi kuru kumlama ile kıyaslandığında oldukça düşük miktarda sarf malzemesi kullanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, akışkan dinamiği sarf kumu partiküllerin yüzeyde kaydırarak daha az agresif ve hassas bir kumlama sağlar. Su, sarf malzemesinin yüzeyden düzenli akışını sağlayarak kalıp yüzeyini ve geometrisini korur. Sulu kumlamanın belirgin özelliklerinden biri olarak, sarf kumu partikülleri suyun akışı ile karmaşık yüzeylerde dolambaçlı yollar bularak girer ve tüm yüzeylerde homojen bir parlatma sağlar.

Sulu kumlama teknolojisi, geleneksel kuru kumlamaya kıyasla kalıp hazırlamada daha hızlı, daha etkili ve daha dengeli bir yüzey işleme olanağı sağlar. Sulu kumlama, kalıp üzerindeki köklü kontaminasyonları altta kalan yüzeye zarar vermeden giderir. Aynı zamanda bu proses, parlatma öncesinde kostik temizliği sonrası gerekebilen kurulama için harcanan zamanı ortadan kaldırır. Sulu kumlama sisteminin önemli avantajlarından bir diğeri ise kalıp yüzeyinde yüksek standartlarda parlatma sağlayarak el taşı ile yapılacak parlatma süresinden zaman tasarrufu sağlamasıdır. Sulu kumlama sisteminde partiküller, kuru kumlamaya göre daha yoğun olduğu için yüzeyden akarak daha yüksek oranda temas eder ve maksimum yüzey kalitesi sağlar. Sulu kumlamanın teknolojik üstünlüğü homojen parlatma sağlayarak, kritik yüzeylerin temizlenmesinde kuru kumlamada görülen değişken akış oranlarının neden olduğu olumsuzluklara başarılı bir alternatif olmasıdır. Bazı kuru kumlama prosesleri değişken yoğunluk nedeniyle kalıp yüzeyine zarar vererek üretilen profilin düşük performanslı olmasına neden olur, sulu kumlama için bu söz konusu değildir. Sürekli tutarlı ve homojen yüzey parlaklığı sağlayarak ekstrüzyon preslerinin kalıp başarı oranlarını arttırır.

Kazan Tipi Sulu Kumlama Sistemi

Sulu Kumlama Nozulu Kumlama Kazanı Kompresor Seti
Sulu Kumlama Nozulu Kumlama Kazanı Seti Hava Kompresörü Seti

Bilindiği gibi açık alan kumlama işlemlerinde en büyük sıkıntılardan biri çevreye yayılan tozdur. Kapalı ortamlarda bu tozu özel olarak yapılmış toz kabinleri ile ortamdan uzaklaştırabilirken, açık alanlarda bu tozun yayılması engellenememektedir. Bu nedenle özellikle mimari yapıların kumlama işleminde sulu kumlama sistemlerinden faydalanılmaktadır. Bu sulu kumlama sisteminde su sadece tozu maskelemek amacıyla kullanıldığından kumlamaya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak her malzeme sulu sistemle kumlanamamaktadır. Bunun nedeni suyun özellikle metal esaslı malzemelerde hızlı korozyona neden olmasıdır. bu nedenle bizler özellikle demir içermeyen malzemelerin sulu kumlama sistemiyle kumlanmasını önermekteyiz. Aşağıda bir sulu kumlama sisteminin bileşenleri resmedilmektedir.

SAYKAR güvencesi ile imalatı ve satışı yapılmakta olan sulu kumlama makinesi ile, aşındırıcılar yüzeye hava basıncı ile püskürtülür. Sulu kumlama makinesi bünyesinde bulunan hava kompresörü kullanıcının 10 bar hava basıncı ile hızlı ve etkili bir sulu kumlama yapabilmesine olanak verir. Bu sistemde de su-aşındırıcı karışımını yapan sulu kumlama nozulu mevcuttur. Kullanıcı suya karışan aşındırıcı miktarını ihtiyaca göre ayarlayabildiği gibi ihtiyaç durumunda su vanasını tamamen kapatarak sadece hava basıncı ile basınçlı kumlama da yapabilir. Sulu kumlama makinası firmamız tarafından komple bir sistem olarak satışa sunulmuştur. Sulu kumlama sistemi içerisinde kumlama kazanı, hava kompresörü, kumlama hortumu, kumlama tabancası, kumlama nozulu bulundurmaktadır. Sulu kumlama makinasının çalışabilmesi için sadece su bağlantısının yapılması yeterlidir. Günümüzde kumlama ihtiyaçları farklılıklar göstermektedir. Kapalı kumlama odalarına götürülemeyen ve açık alanda kumlanması gereken malzemeler olabilmektedir. Bu durumda ihtiyaç noktasına kurulan basınçlı kumlama birkaç problemi de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerden en önemlisi işlem sırasında oluşan tozlanmanın insan ve çevre sağlığını tehdit etmesidir. Bir diğeri ise güçlü bir kompresöre ihtiyaç duymasıdır. Bu sıkıntıları aşmak için geliştirilen sulu kumlama makinesi; tozsuz kumlama imkanı sağlamaktadır. Mobil özelliği sayesinde sulu kumlama makinesi ihtiyaç noktasına bir çekici vasıtasıyla taşınabilir. Sadece 1/2 inch ölçüsündeki su bağlantısı kolayca yapıldıktan sonra hemen hızlı ve etkili tozsuz kumlama yapabilir. Hava basıncı ile püskürtülen aşındırıcı hem nozuldan çıkarken hem de yüzeye çarptığında tozutma yapmaz. Bu özellikleri ile sulu kumlama makinesi açık alanda yapılan kumlama uygulamalarında tercih edilmelidir. Sulu kumlama sistemlerinde kullanılan ve sulu kumlama imkanı sağlayan sulu kumlama kazanı, otomatik kumlama kazanına özel bir nozul takılması yoluyla imal edilmektedir. Bu kazanlarımız tozsuz kumlama işlemleri için özel olarak üretilmiş her çeşit sarf malzemesini püskürtebilmektedir. SAYKAR Metalurji San. Ve Tic. Ltd. Şti. açık alanda yapılan ve etki gerektiren kumlama uygulamalarınızda sulu kumlama sistemi kullanımını tavsiye etmektedir. Sulu Kumlama ve Sulu Raspa ile ilgili öğrenmek istediğiniz ve aradığınız herşeyi Saykar Metalurjide bulabilirsiniz!!!

Saykar Kumlama